Taste of Polonia 2017 - Labor Day Weekend

The yearly Labor Day festival at Copernicus Center offers non-stop LIVE MUSIC, food, and fun from Friday thru Monday!

Four (4) stages & over 30 bands: rock, pop, jazz, dance, polka, world, & more.

Great Polish Food & Polish Beer.

Also:
Kids Stage, Kids Zone, inside Casino & full bar, plus many interesting vendors!

4 DAYS of Festival Fun
Admission:
- $5 before 5pm
- $10 after 5pm
- kids 12 & under FREE

Proceeds benefit the non-profit work of the Copernicus Foundation, a 501c(3).
See www.CopernicusCenter.org

Parking again this year is at The Irish American Heritage Center. 5 minute shuttle ride. See link: http://topchicago.org/parking/

Zespół T.LOVE Alternative (Teenage Love Alternative) powstał w styczniu 1982, w stanie wojennym, i pod tą nazwą funkcjonował do roku 1987. Tworzyli go: Zygmunt (Muniek) Staszczyk (śpiew, początkowo także gitara basowa), Janusz Knorowski (gitara elektryczna), Dariusz Zając (instrumenty klawiszowe) i Jacek Wudecki (perkusja) – koledzy uczęszczający do IV LO w Częstochowie. W 1983r. wystąpili podczas Malborskiego festiwalu "Malrock", gdzie ci, grający gościnnie, absolutni debiutanci zaprezentowali się na dużej scenie obok zespołów stricte zawodowych. W tym samym roku do zespołu dołączyli: gitarzysta Wojciech Wierus, zastąpiony pół roku później przez Andrzeja Zeńczewskiego, a także Jacek Śliwczyński, który przejął rolę basisty od Muńka.
W 1984 T.LOVE Alternative zagrał, w charakterze gwiazdy, podczas Festiwalu w Jarocinie. Zarejestrowany został wówczas materiał na pierwszą kasetę „Nasz Bubelon”, znaną również, jako „Nasz Babylon”. Title Records, oficjalnie wydawca płyty, tak naprawdę nie istniał, a kasety były rozprowadzane w trakcie koncertów.
Kolejny rok przynosi zaproszenie od Tonpressu do udziału w nagraniu składanki „Jeszcze młodsza generacja”. Zespół zarejestrował wówczas utwór „Zabijanka”, a oprócz tego – w trakcie 5-godzinnej zaledwie sesji – nagrał materiał na drugą undergroundową kasetę, zatytułowaną „Chamy idą”.
T.LOVE Alternative miał też wystąpić w Poznaniu, podczas Festiwalu Rock Arena, jednak Muniek i Jacek (Słoniu) Wudecki zostali zatrzymani przez Milicję Obywatelską za posiadanie zbyt dużych ilości alkoholu i… do koncertu nie doszło.
W 1987 zespół zmienia nazwę na T.LOVE, a dotychczasowy perkusista zostaje zastąpiony przez muzyka grupy Kobranocka, Piotra Wysockiego. Rok później, w sprzedaży pojawił się pierwszy oficjalny album kapeli, nagrany już w nowym składzie, pt. „Miejscowi – live”. W 1989 roku T.LOVE wydaje kolejny krążek, „Wychowanie”. Wkrótce potem, Muniek wyjeżdża do Anglii, co staje się przyczyną rozpadu zespołu.
Staszczyk wrócił do Polski w roku 1990 i reaktywował T.LOVE. Z dawnego składu nie pozostał jednak nikt, poza wokalistą. W nowym znaleźli się: gitarzysta Jan Benedek, perkusista Jarosław (Sidney) Polak, a także gitarzysta Krzysztof Szymański i basista Przemysław Wójcicki. Niebawem zespół nagrał nowy album, wydany w 1991, „Pocisk miłości”, zawierający m. in. utwór „Warszawa”.
Ten sam rok przyniósł kolejne zmiany personalne. Krzysztof Szymański zostaje zastąpiony przez Krzysztofa Zawadkę, a następnie przez Jacka (Perkoza) Perkowskiego. Rolę basisty przejmuje, na chwilę, Tomasz (Wolfgang) Grochowalski, by jeszcze tego samego roku przekazać ją Pawłowi Nazimkowi. Wtedy też powstał kolejny krążek studyjny zespołu o nazwie „King”. Wydana została także składanka „Dzieci rewolucji 1982-92” zawierająca piosenki z czasów T.LOVE Alternative, a także jeden, nagrany już w nowym składzie, utwór „Prawdziwi kochankowie”.
W 1993 z zespołu odszedł Jan Benedek, do tej pory jego główny kompozytor. Zastąpił go Maciej Majchrzak.
W roku 1994 T.LOVE wydaje dwa albumy. Wiosną, ukazuje się koncertowy „I.Love You”, wzbogacony o trzy piosenki (nagrane studyjnie) już bez Janka Benedeka. Były to: tytułowy „I love You”, zarejestrowany w dwóch wersjach, oraz cover francuskiej grupy Mano Negra "Syn miasta" – w oryginale "Out of Time Man”. Jesienią 1994 premierę ma CD ”Prymityw”. Płyta była prosta, zdecydowanie rockowa. Jako, że zespół korzystał także ze stylistyki reggae, na krążku pojawiła się piosenka "Bóg", długo utrzymująca się na listach przebojów.
1995 to rok premiery albumu T.LOVE Alternative "Częstochowa 1982-85", który ukazał się nakładem SP Records.
Ciekawą zmianę stylistyczną przyniosła płyta „Al Capone”, z maja 1996, Znajdziemy na niej single nawiązujące do stylu disco, jak „Żądło”, oraz bardzo ciekawy duet z Korą, w kawałku „Klaps”. Swoistą kontynuacją stał się następny album „Chłopaki nie płaczą”, zaprezentowany jesienią 1997 roku. Utwór tytułowy był pastiszem boys-bandów, królujących powszechnie, w tamtym czasie, na antenach radiowych i w telewizji. Poza "Chłopaki nie płaczą", krajowe rozgłośnie często grywały także „Stokrotkę”, oraz "Jest super", komentujący polską politykę lat 90-tych.
Rok później T.LOVE zdecydował, że warto wydać składankę z największymi przebojami zespołu. Ukazała się na rynku pod nazwą „BesT.Love”. Oprócz znanych powszechnie hitów z lat dawniejszych, znalazły się na niej dwa premierowe utwory:, "Zero" i "Ewa”.
W 1998 roku T.LOVE zaangażował się w działalność antyrasistowską, a jego piosenka „Ogolone kobiety” znalazła się na pierwszej składance „Muzyka przeciwko rasizmowi”, firmowanej przez Stowarzyszenie „Nigdy Więcej”.
Rok później, w studiu Protocol w Londynie, zespół nagrał płytę „Antyidol”, zrealizowaną przez Niela Simonsa. Zarejestrowany w 1999 roku album zawierał 11 nowych utworów, w tym promujące krążek kawałki: „Banalny” i "Piosenka". „Antyidol” sprzedał się zdecydowanie słabiej od wcześniejszych płyt T.LOVE. Jego brzmienie przypomina trochę wydawnictwa Blur, który też korzystał z tego samego studia. Album został oceniony, jako swoisty powrót do korzeni, ale w nowym stylu.
W 2001 T.LOVE prezentuje płytę „Model 01”, która muzycznie nieco przypomina poprzedniczkę, z tym, że jest jednak bardziej popowa. Teksty Muńka często negowały ówczesne realia. Album promowało aż 5 singli: "Nie, nie, nie", „Jazda”, zrealizowana z gościnnym udziałem Agi Morawskiej, „Ajrisz”, „Toksyczni czarodzieje” i „Moje pieniądze”. W nagrywaniu krążka gościnnie udział wzięli także: m.in. Kazik Staszewski, Kayah i Fisz.
W 2002 została zarejestrowana, a w 2003 wydana, koncertówka „T.LIVE”, będąca zapisem jubileuszowego występu kapeli w klubie Stodoła w Warszawie, z okazji 20-lecia grupy. Zespół dorzucił do tego trzy premiery: "Europolskę", "Pozytyw" i kolejny pastisz "Polish boyfriend". W tym samym roku ukazał się, na CD, soundtrack do komedii „Superprodukcja” w reż. Juliusza Machulskiego, który – oprócz starych utworów T.LOVE – zawierał także dwa nowe: „Luźny Yanek” i „Bang, bang”
Marzec 2006 to premiera kolejnego albumu. T.LOVE pracował nad nim od 2005, z udziałem nowego klawiszowca, Michała Mareckiego, a także z zaproszonymi do współpracy dawnymi członkami zespołu. Krążek został przewrotnie zatytułowany „I Hate Rock'n'Roll”, choć w istocie stanowił powrót do korzeni grupy. Płyta muzycznie była najbardziej rock'n'rollowym dziełem składu od czasów „Prymitywu”. W tekstach znalazło się wiele odniesień do gorzkich doświadczeń. Pewną popularność zdobyły utwory: "Gnijący Świat" i "Jazz nad Wisłą". Na CD znalazły się też trzy piosenki w stylu reggae.
Z dniem 1 stycznia 2007 zespół opuszcza gitarzysta i kompozytor Jacek Perkowski. Podczas trasy koncertowej, trwającej od maja do września tego roku, zagrało czterech kandydatów na jego miejsce (Łukasz Lach, Krzysztof Rychard, Piotr Czajer i Jan Pęczak), z których finalnie T.LOVE wyłonił następcę, Jana Pęczaka.
12 listopada 2007, w Hard Rock Cafe w Warszawie, odbyła się konferencja prasowa, podczas której zaprezentowano oficjalną biografię zespołu, zatytułowaną „Potrzebuję wczoraj”, autorstwa Magdaleny Patryas i Pawła Dunina-Wąsowicza. Tom ukazał się nakładem witryny „Lampa i Iskra Boża”, z okazji 25-lecia zespołu. Promowany był jesienną trasą koncertową rozpoczętą dwa dni później, a zakończoną 13 grudnia 2007. W jej trakcie T.LOVE zagrał 13 koncertów.
W Warszawie, gdzie co roku odbywa się zlot fanów, miało również premierę inne wydawnictwo – książka, napisana przez, bardzo blisko związanego z zespołem, moderatora fanklubu, a także późniejszego administratora oficjalnej strony internetowej i fb, Marcina (Siwego) Styczyńskiego, pod znamiennym tytułem: „Siwy chciał grać w T.LOVE”. Zostały tam zawarte bardzo osobiste opisy koncertów, prywatnych spotkań, ciekawych wydarzeń i wspomnień.
Latem 2008, podczas Festiwalu Top Trendy, zespół zagrał jubileuszowy koncert, z udziałem muzyków z wcześniejszych składów, a także (gościnnie) ze Stanisławem Sojką i Adamem Nowakiem z formacji „Raz Dwa Trzy”. 7 listopada natomiast wydana została składanka pod tytułem „Love, Love Love, The Very BesT.Love”, zawierająca utwory z przestrzeni 26 lat istnienia grupy. Płyta zawiera 40 dawniejszych hitów oraz 2 nowe piosenki. Pierwsza to "Love, Love, Love", będąca zarazem pierwszym singlem z krążka, do której teledysk wyreżyserował Krzysztof Ostrowski. Druga natomiast to "Prawdziwe życie". Oba utwory zostały zarejestrowane we wrześniu 2008 w studio S-4 Polskiego Radia, pod okiem Leszka Kamińskiego, który był także ich współproducentem. Ostatecznie wydawnictwo otrzymało status platynowej płyty.
11 października 2009, w Radio Zet, miał swoją premierę singiel "Tina", promujący solowy projekt Zygmunta Staszczyka, zrealizowany we współpracy z byłym gitarzystą T.LOVE, Janem Benedekiem. Premiera albumu odbyła się 15 marca 2010 roku.
W tym czasie Muniek wskrzesił T.LOVE Alternative, czego efektem stało się wydanie, w 2011 roku (nakładem SP Records), albumu „Częstochowa 1982-2011”, zawierającego archiwalne nagrania starego składu i dwa nowe kawałki („Gorączka 2011” oraz „Chrystus Tesco I Nic”). Następnie ukazało się na rynku DVD z zapisem częstochowskiego koncertu w klubie Zero, zatytułowane „100 proc. Live”.
W roku 2012 T.LOVE był jednym z pięciu zespołów występujących podczas imprezy plenerowej z okazji otwarcia Stadionu Narodowego w Warszawie. Od początku roku grupa odbywała próby (łącznie około 80-ciu), by przygotować się do zarejestrowania „Old is Gold”, pierwszego od 6-ciu lat, całkowicie premierowego albumu.
W międzyczasie, zespól obchodzi swoje 30-lecie, uczczone dwoma dużymi koncertami. Pierwszy z nich, fetujący raczej samą osobę Muńka, odbył się 6 maja 2012, na Placu Biegańskiego w Częstochowie, z gościnnym udziałem m. in.: Martyny Jakubowicz, Stanisława Sojki, Adam Nowaka, Marka Piekarczyka, Titusa, oraz Grabaża (Pidżama Porno, Strachy na Lachy). Drugi, T.LOVE zagrał w czerwcu, tego samego roku, podczas 49. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.
Długo wyczekiwany, 2-płytowy album „Old is Gold” ukazuje się na rynku 16 października 2012, po czym zespół rusza w trasę promocyjną po 21 miastach, zwieńczoną koncertem w studiu radiowej Trójki im. Agnieszki Osieckiej. W jego trakcie band otrzymuje Złotą Płytę za sprzedaż ponad 15 tysięcy egzemplarzy. Po tym występie T.LOVE ogłosił roczny urlop, przerwany tylko raz, dla muzycznego uczczenia 50-tych urodzin Zygmunta Staszczyka.

20 lat od premiery albumu „Prymityw”, w październiku 2014 roku, zespół wydaje zremasterowaną edycję tej płyty, zawierającą dodatkowo trzy nowe utwory („Italia”, „Pole Garncarza”, a także „Jałta”, będąca coverem Jacka Kaczmarskiego) oraz nagranie z koncertu zarejestrowanego w 1994 roku, w krakowskim studiu TVP Łęg. Na finał trasy, rozpoczętej bezpośrednio po premierze wydawnictwa, T.LOVE wystąpił w klubie Stodoła, z udziałem gości: Kasi Nosowskiej i Fisza. W sumie, w ciągu całego roku zespół zagrał 70 koncertów, w tym m. in. w Zakładzie Karnym w Opolu Lubelskim, w Areszcie Śledczym przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, a także, po raz drugi, na Festiwalu Woodstock, z gościnnym udziałem Kasi Kowalskiej i Titusa (Acid Drinkers).
Większość krążków T.LOVE zyskało status złotych płyt, a składankowy „Love Love Love The Very BesT.LOVE” pokrył się, w roku 2012, platyną
W październiku 2015 odbyła się trasa pożegnalna pierwszego, częstochowskiego składu T.LOVE Alternative, promująca podwójne wydawnictwo (CD oraz DVD), zatytułowane „T.Love Alternative-19822015”, które ukazało się na rynku w dniu 01.10.2015, nakładem SP Records.
Wersja CD, obok występu zarejestrowanego podczas ubiegłorocznego Festiwalu w Cieszanowie, zawiera dwa premierowe kawałki studyjne, nagrane przez stary skład w lipcu br, w Tarchostudio. Na wersję DVD, obok wspomnianego już wyżej koncertu z Cieszanowa 2014, złożyły się również archiwalia filmowe z lat 2003-2015 oraz dwa teledyski.
Całość została dedykowana nieżyjącym muzykom T.Love Alternative: Jackowi (Słoniowi) Wudeckiemu, Rafałowi (Włoczowi) Włoczewskiemu, Henrykowi Wasążnikowi oraz wszystkim innym, którzy kiedykolwiek, w latach 80-tych, przewinęli się przez zespół.
Na jesień 2016 planowany jest nowy studyjny album grupy zatytułowany, po prostu, „T.LOVE”.
W trakcie dotychczasowej kariery, zespół koncertował prawie w całej Europie, a także wielokrotnie w USA.

Libido Funk Circus

The LFC magic begins with their monstrous set list. Just imagine filling your MP3 player with 10 hours worth of your favorite dance and rock songs, and then putting it on shuffle for an entire night. THAT is what an LFC show is like! Lady Gaga, Bruno Mars, The Jackson 5, Katy Perry, Prince, Cee Lo Green, the Bee Gees, Macklemore, KC and the Sunshine Band, Bon Jovi, Stevie Wonder, Ke$ha, Vanilla Ice, Led Zeppelin, Salt N’ Pepa, Britney Spears, AC/DC, P!nk…the music goes on…and on…and on.

World’s Honkiest Polka Band

The World’s Honkiest Polka Band
→ GENRE: Polka music

Polka Generations

Polka Generations Band
GENRE: Polka

About Polka Generations
Polka Generations began its journey in the winter of 2009. After having many different bands over the years; Bernie Gorak II finally succeeded in putting the right combination of musicians together to form what is now Polka Generations.

The Polka Generations play that old fashion “chicago” honky style music for you. They are members of these great polka organizations: International Polka Assocaition, American Polka Association, Midwest Polka Association, Lets Polka USA, Cleveland Polka Association, and United States Polka Association

The Polka Generations feature “3” Generations of the Gorak Family.

MEMBERS:

Bernie Gorak I – (Father) Drums – Trumpet – Vocals
Bernie Gorak II – (Son) Bass
Bernie Gorak III – (Grandson) Concertina
Mr. John Jaworski – Vocals & Clarinet – Sax
Mr. Marty Dzik – Trumpet & Vocals

Chicago Tribute Anthology

Our personnel are all veterans of the Chicago area musical scene and have performed with such notable national and local artists as Ray Charles, Stevie Wonder, Mel Tormé, Tony Bennett, The Hat Guys, Flapjacks, Katie Sullivan, Legacy, The Four Man Acoustical Band, Farewell, Deja Groove, Bill Russo and The Chicago Jazz Ensemble, Take 5, The Dana Legg Big Band, Woody Herman Orchestra, Fanfare, The Fox Valley Concert Band, and many other of the area’s finest musicians and ensembles.
Click on a name or picture to see a personal profile.

Voyage Band

Voyage Band is an experienced Act comprised of six respected and multi-talented musicians.

GENRE: 70’s & 80’s Classic Rock
The audience will enjoy the energy and magic of select Classic Arena Rock covers from the 70’s and 80’s, performing “live” versions from Artists such as ‘Bon Jovi’, ‘Journey’, ‘Styx’, ‘Foreigner’, ‘Autograph’, ‘Loverboy’, ‘Poison’, ‘UFO’ and ‘REO’ to name a few.

Gennie O & Windy City Brass

Ted (Thaddeus) Okrzesik was born in Chicago on July 29, 1937, to Joseph Okrzesik and Emily Scieszka Okrzesik. Ted’s dad played the violin and both of his parents enjoyed polka music. His mother said Ted spoke fluent Polish in his early years. Ted was the youngest of three boys. His brothers were Joe and Bob, who also entertained in the polka field. He attended St. Pancratious grammar school and Holy Trinity High School, where he also participated in the school band.

When Ted saw both of his brothers playing instruments it sparked his interest. At the age of 10, he asked his dad for a set of drums and taught himself how to play. Once he began playing, the brothers formed a small “house band” called “The Jolly Three.” His father booked jobs for the young boys to play at various affairs. After some time, the three brothers formed a new polka band called “The Polkaliers.” Joe was the leader, and Ted emceed and performed vocals. They booked jobs at lounges, dances, picnics and weddings. Because of the lack of a steady trumpet player, at age 21 Ted taught himself how to play the trumpet. “The Polkaliers” recorded two albums, although only one was released. The band’s popularity grew and bookings increased.

Ted enjoyed playing music for others, but also enjoyed dancing at various polka functions. He met Genevieve Bocian (Gennie “O”) at a Li’l Wally polka dance and two years later she became his wonderful wife. They continued to enjoy polka music and Ted continued to play with the band.

Ted and Gennie are the proud parents of five great polka children, Teddy, Danny, Teri, Johnny and Cathy. They are also blessed with 17 grandchildren and three great grandchildren. During the first half of their marriage, they decided to open a business that focused on catering and polka music. However, as time went on, polka music became the key attraction. The Omen was opened on July 15, 1972 on Archer and Francisco Avenues in Chicago. It provided a venue for a variety of polka bands along with special events and some delicious food – ooh that chicken and Jo Jo potatoes! The Omen was the polka hotspot in the ‘70s. Polka music was in demand, so much so that bands were scheduled to play on Wednesdays, Fridays, Saturdays and twice on Sundays. There was even a monthly newsletter called “The Omen News” published by Ted and his family. Incidentally, according to Chet Kowalkowski, the Polish Christmas Carolers originated at The Omen one Christmastime with Chet and Stas Bulanda.

Ted’s work with “The Polkaliers” tapered off because his focus now was on his business. However, Wednesday jam sessions provided a venue for many musicians to get together and play polkas at The Omen. It just so happens that out of these jam sessions a new polka band emerged – “The Windy City Brass with Gennie “O”. Ted (second from right) became the leader of this band, which included his wife Gennie “O” on vocals, two of his sons, Teddy and Danny, along with John Furmaniak and the legendary Stas Bulanda. Later on, Ted’s youngest son Johnny also joined the band. All of his sons are self-taught musicians and his daughters are avid polka fans. His sons continue to be polka musicians today, following in their father’s footsteps.

While Ted’s older brother managed The Omen, “The Windy City Brass” traveled across the United States promoting polka music. They recorded four albums. Three of these albums were recorded on Archer Records, which was Ted’s recording label. From this came “The Windy City Polka News,” a newsletter that included information and articles on Chicagoland area polka happenings and also a directory of area polka lounges. “The Windy City Brass” continued to entertain the masses for almost 20 years.

Throughout all of the polka business Ted managed—The Omen, The Windy City Brass, Archer Records, a family, and a home—he still found time to promote the success of the polka field by becoming involved in the following: The Omen polka radio show on Saturday mornings on WTAQ; IPA elector; UPA President; UPA polka radio show (three years); designed the first IPA float for the Polish Constitution Day Parade; Chicago Is A Polka Town four-day weekend polka extravaganza at the Sabre Room; and organized bus trips to various out-of-town polka functions.

Currently Ted continues to promote polka music with his band “The Next Step With Gennie “O,” a three piece band utilizing current technology to provide polka entertainment to all. You can even find them on the Internet at http://www.gennieo.com. The band performed at various public and private functions. Additionally, Ted and Gennie can be found at various polka functions supporting and enjoying the music and the people who have become part of their “polka family.”

One Foot in the Groove

One Foot in the Groove
Genre: Horn driven classic rock Chicago Events, Chicago, Copernicus Center, Jefferson Park, Labor Day, music festivals, September Festivals, Taste of Polonia Festival, Polish Fest, live bands, live music, rock music, live bands, Jazz music, polka music, classical music, reggae music, 80s music, Bands, Festivals, wydarzenia, Polskie imprezy, Family events, One Foot in the Groove

Band Description:
One Foot in the Groove is an eight piece horn driven rock band that has been performing at Chicago Bulls games since February 2000. Celebrating America’s classic rock heritage, this ensemble features a brass section to cover the songs of classic horn bands like Blood, Sweat and Tears, Chicago, the Ides of March, Tower of Power, the Doobie Brothers, the Blues Brothers and many more.

Bill Gula presents the Chicago image

Bill Gula presents, The Chicago Image Polka Band
GENRE: Polka

Bill Gula presents, The Chicago ImageProviding ‘Chicago Style’ Polka Entertainment!
Chicago based polka band, specializing in musical stylings of the 1970’s & 1980’s. Also working on original and cover music for an upcoming album.

Members:
Bill Gula -Leader, Trumpet, Clarinet, Saxophone, Vocals
Mike Januszewski -Trumpet, Vocals
Wally Maduzia -Concertinas, Clarinet, Saxophone, Vocals
Matt Sienkowski -Accordion, Piano, Vocals
Bob Zima -Drums
Jim “Chainsaw” Kucharski -Upright Bass, Bass Guitar, Vocals
FACEBOOK ~~ WEBPAGE

Lance Lipinsky & the Lovers

Lance Lipinsky & The Lovers
Lance Lipinsky & The Lovers
Band Genre: Original 50s & 60s inspired Roots Rock & Roll, Classic Country, 60’s mod/pop

50s music, 60s music, 80s music, Bands, Chicago, Chicago Events, Classical music, Copernicus Center, Family events, Festivals, Jazz music, Jefferson Park, Labor Day, Lance Lipinsky, Lance Lipinsky & The Lovers, live bands, Live music, music festivals, Polish Fest, polka music, polskie imprezy, reggae music, rock music, September Festivals, Taste of Polonia Festival, WydarzeniaBand Description
Lance Lipinski and The Lovers is the explosive, retrospective stage show biography of the golden age of Rock & Roll. Performing the hits of the major artist of the 1950’s and 60’s.

You may remember Lance for his portrayal as Jerry Lee Lewis in over 2000 performances in the Apollo Theatre’s Million Dollar Quartet.

The Lovers:
Nate Adams – Lead guitar
John Perrin – Drums
Zach Lentino – Bass
Aaron Getsug- baritone sax
Derrell Lowe – percussion

The Lovettes:
Darcy Jo Wood – backup vocals
Jessy James Lyons – backup vocals
Tameka Estes – backup vocals

Abba Salute

ABBA Salute
Dancing Queen – ABBA Salute
GENRE: Pop, Dance, Classic Rock

Chicago Events, Chicago, Copernicus Center, Jefferson Park, Labor Day, music festivals, September Festivals, Taste of Polonia Festival, Polish Fest, live bands, live music, rock music, pop music, dance music, Festivals, wydarzenia, Polskie imprezy, Family events, 2016 schedule, 2016, 2016 Festivals, Zespół, ZESPOL, ABBA, ABBA Salute, Dancing Queen Abba Salute, dancing queenABBA Salute is quite literally the most accurate tribute band on the planet. With painstaking attention to detail, they’ve recreated an ABBA experience that comes to life in a Las Vegas style show.

ABBA, 70’s dance floor queens, classic rock radio stars, and the foundation of the soundtrack to the play/movie “Mamma Mia,” have a unique and timeless sound.

The group ABBA (stylised ᗅᗺᗷᗅ) were a Swedish pop group formed in Stockholm, Sweden in 1972. They became one of the most popular and successful acts in music history. They topped the charts worldwide from 1974 to 1982. The group’s awards and honors outnumber any group of their era – See list here. Oddly enough, it even includes postage stamps along with the Grammys.

Some of ABBA’s most popular songs are listed below. For a full list see their website.

Dancing Queen
Take a Chance on Me
Mamma Mia
SOS
Does Your Mother Know
Waterloo
The Winner Takes it All
Knowing Me Knowing You
Super Trooper
Money, Money, Money
The Name of the Game
Chiquitita

Breakfast Club

GENRE: 80’s and anything else that rocks!

Breakfast Club, 80s Rock Band, Chicago Events, Chicago, Copernicus Center, Jefferson Park, Labor Day, music festival, September Festival, Taste of Polonia Festival, Polish Fest, live bands, rock band, reggae bands, dance band, The Breakfast Club is a high energy rock / dance ’80s tribute band, whose every song is a hit that brings the house down with spontaneous, exuberant ‘I know this song!’ singalongs.” Moonwalk down memory lane with The Breakfast Club as they spin you right round to all the radical sounds, styles, and way cool dance steps from the 1980’s In over-the-top retro 80’s attire.

Booking Agent: Stevie Ray 312-519-8565

Take Five

GENRE: Polka

Take Five is a Unique Entertainment experience, not just a Band.Take Five, Chicago Events, Chicago, Copernicus Center, Jefferson Park, Labor Day, music festival, September Festival, Taste of Polonia Festival, Polish Fest, live bands, dance band, polka band
They Put on a Show with Audience Participation.
They not only play festivals, but also play Weddings, clubs, and many Private Events.

The band consists of Ted Tomczak who has been in the music industry for over 50 years. Playing different genres of music from Polka to Pop to Country.
The Drummer is Brian Tomczak, Ted’s son, who has been playing since he could walk
Dave Little, talented musician, plays many instruments. But is Very well known for his unique Accordion talents. Dave has been with Ted and Brian since Take Five’s Birth over 20 years ago.
Nancy Dziadus, Representing Women, plays Bass for the last several years.
Last and certainly not least we have Marty Drezek, our newest member on vocals and trumpet.

This is NOT YOUR AVERAGE POLKA BAND. The members not only are talented musicians, but they are Showmen. . Which is a Unique quality in this day and age!
At the end of a performance you walk away in a Good Mood and wonder “ How they have that much Energy!”

Take Five is a MUST SEE EXPERIENCE

The Bandoleros

Genre: Blend of Middle Eastern & Latin Flavors

Chicago Events, Chicago, Copernicus Center, Jefferson Park, Labor Day, music festivals, September Festivals, Taste of Polonia Festival, Polish Fest, live bands, live music, rock music, Jazz music, 80s music, Latin music, Bands, Festivals, wydarzenia, Polskie imprezy, Family events, 2016 schedule, 2016, 2016 Festivals, BandolerosChicago-based Bandoleros has been called a true World Music phenomenon, known for its spicy blend of Middle Eastern, Spanish flamenco and Latin flavors. With a unique, eclectic repertoire in such diverse languages as Arabic, English, Spanish, Italian, Greek, and Turkish, Bandoleros’ spirited, get-up-and-dance music has resulted in sold-out performances in popular clubs and concert venues worldwide. Along with its distinctive original music, Bandoleros is also in demand for in-studio collaborations with other international artists.

BANDOLEROS BAND MEMBERS:
Wesam Isho (composer, vocals and percussion), Ashur Isho (composer, guitar, vocals, and sound engineer), Robert Antar (guitarist), and Mauro Frosio (keyboards)

CatFight

Ear Candy

Ear Candy
EAR CANDY: Exactly what your ears have been craving! Back by popular demand to the Taste of Polonia Festival. You can’t help but dance ………

Ear Candy
GENRE: Pop | DanceEar Candy Band at Taste of Polonia Festival 2014 in Jefferson ParkSpecializing in performing your favorite dance hits from the past 40 years, Chicago’s newest dance band sensation, Ear Candy, turns every night into the ultimate dance party! Like a great radio station, Ear Candy effortlessly shifts between dance floor smashes by artists such as Usher, Rihanna, Prince, P!nk, Michael Jackson, Enrique Iglesias, Justin Timberlake, the Bee Gees, Taio Cruz, INXS, Earth, Wind & Fire, KC and the Sunshine Band, the Commodores and the Black Eyed Peas without missing a beat. The result is a continuous mix of high-energy songs that are as danceable as they are instantly recognizable!

While their interactive and energetic live performances have become their trademark, what truly sets Ear Candy apart is their ability to connect with audiences of any age. This ability to entertain people ages 3-103, along with their hard-working and professional demeanor make them the perfect fit for festivals.

So, if you are looking for a live band that mixes the very best dance songs of all time into one non-stop party, look no further…Ear Candy creates the music your ears are longing to hear!

Keith Stras & Polka Confetti

Keith Stras & Polkas go hand in hand.. Keith Stras has worked in every aspect of Polka Music.

In 2016 he’s celebrating a 40 year career in the genre. Elected to the Polka Music hall of Fame in 1999, he’s been heard each week on the air in Chicagoland over WPNA 1490 AM, Nationwide on Sirius XM Satellite and The Polka Jammer Network.

He’s a member of the prestigious Broadcasters Hall of Fame. In addition, you can see Keith on the nationally televised Jimmy Sturr Show where he serves as the programs emcee each week on RFD-TV.

While the President of the International Polka Association based in Chicago, he grew the membership rolls to over 1,000, to date a distinction that no other officer has matched, while on television he creatively mixed polka music with comedy, local celebrities and game show stunts earning him televisions prestigious Emmy Award. In 2002 he walked the red carpet in Los Angeles to pick up A Grammy Award for the Best Polka Recording.

In 1994 he opened K & C Entertainment in Chicago and brought the biggest polka entertainers to Chicago and brought busloads of people to venues around the country to participate in polka events. In 2009 he ventured into the polkas in a new way, by forming Polka Confetti, building on his knowledge of the music, he sought out the finest musicians in the industry to form the group. They have appeared across the country, recorded both a DVD and CD and their appearances on televisions Mollie B Polka Party has played to rave reviews. Stras has been one of the most influential people in polka music for the last four decades, and is excited to bring Polka Confetti to the Copernicus Center this Labor Day.

Ampol Aires Band

GENRE: Polka

Ampol Aires, Bands, Chicago, Chicago Events, Copernicus Center, Family events, Festivals, Jazz music, Jefferson Park, Labor Day, live bands, Live music, music festivals, Polish Fest, polka music, polskie imprezy, September Festivals, Taste of Polonia Festival, WydarzeniaWay back in the early 1950’s there was a very popular band called the Eddie Zima Orchestra which was comprised of Eddie Zima, concertina, Andy Day, trumpet, Wally Glowicki and Roman Travers, clarinet and sax, Frank Barwig, piano and Rudy Sienkowski, drums. The boys had their parting of ways with Eddie Zima in 1954 and thus the Ampol Aires were born. Tom Kula, concertina, clarinet and sax, was added to the group to make the band complete. Dick Zimber, bass fiddle joined the group a couple of years later. Jerry Rajewski, piano, joined the band in 1961 following the death of Frank Barwig.

Cities such as Hamtramck, Detroit, Owasso, Saginaw, Utica, Jackson, MI. got there glimpse of ‘that band from Chicago”.Then the Ampol Aires ventured farther East to Pittsburgh, Greensburg, Mt. Pleasant, Chapion, PA, WV.Then even farther East to Rockville, CT, Webster, Taunton, MA., Elizabeth, Dover NJ, Buffalo, Albany, NY. Since the band traveled with the very same musicians who recorded on the albums, the fans were amazed how much they sounded exactly like their recording. The Ampol Aires played for the first time in places such as The Polish Century Club, Kobal Hall,Warsaw Park, Wasaw Inn, Club Ludwig, Polish Falcons Hall, Hunter’s Mountain, Polanka, Kennywood Park Idora Park, PNACollege, Jacktown Hotel, Hardee’s Pub, Fiedords Grove, Seven Springs Resort. The list goes on and on. While the road trips continued their popularity in Chicago continued to grow.

As the members started to retire younger members joined the band. Wayne Sienkowski joined the band in 1975, replacing his dad, Rudy who had health problems. Over the many years the band has gone on to record over 200 tunes. On New Years Day of 1992 the older members of the band retired leaving it to Tom Kula, Jerry Rajewski and Wayne Sienkowski to carry on the tradition. Wally Pacura was brought in band to play the bass fiddle.

The Ampol Aires continued until 2008 when other members retired and family members were brought in to continue the legacy.

Gentlemen of Leisure

Gentlemen of Leisure
The Gentlemen of Leisure Band and Review, affectionately known as the ‘Gents,’ offer a musical smorgasbord to satisfy even the most discrete of palates. YES! They are back again for the Taste of Polonia Festival. So popular!

Gentlemen of Leisure Band – Gents
GENRE: Jazz | Hip-Hop | MotownGentlemen of Leisure - Taste of Polonia Festival chicagoFrom the top 40 to popular music, from Jazz to Hip-Hop, from Motown to the best of Pop, they do it all! Their reputation and quality of music carry far in Chicago, an can be best described by their reviews.

See the video regarding their performance for the President Obama inaugural in Chicago at this LINK.

$0.00 - $10.00

Tickets

Special deal for a one day pass. Valid any day. Ticket fees included.

Regular price is $5 (before 5pm) & $10 (after 5pm)

 

Hours:

9/1, Fri: 5pm-10pm

9/2, Sat: 12pm-10pm

9/3, Sun: 12pm - 10pm

9/4, Mon: 12pm - 9pm

 

Parking is at The Irish American Heritage Center. 

5 minute shuttle ride. See link: TOP Parking

 

 

Upcoming Events
Copernicus Center