Piosenki Wojciecha Mlynarskiego - "Robmy swoje"

Paderewski Symphony Orchestra

Amerykańska Premiera!
ZORKIESTROWANEJ WERSJI MSZY F-DUR JÓZEFA MICHAŁA KSAWEREGO PONIATOWSKIEGO

Niezwykle piękna Msza F-dur, cudem odkryte i ocalone dzieło autorstwa księcia Józefa Poniatowskiego, bliskiego krewnego ostatniego króla Polski, uważana była za zaginioną. Kilka lat temu przypadkiem odkryto wyciąg fortepianowy w bibliotece w Yale.

Wspaniełe romantyczne dzieło powstało w Paryżu, ok. 1867 roku, urzeka piękną melodyką włoskiego belcanta, zachwyca mistrzostwem warsztatu kompozytora. Wymagające i przepiękne sola, z rozmachem nakreślone chóry, przemyślana, doskonała konstrukcja świadczą zarówno o talencie, jak i wysokim wykszałceniu muzycznym kompozytora.

Partia orkiestry – niezwykle efektowna – doskonale współdziała z głosami solistów i chóru tworząc dzieło spójne, o wielkiej sile wyrazu. Przystępne dla każdego słuchacza, daje głębię przeżyć, radość i satysfakcję, jak wszystko, co w sztuce jest owocem prawdziwego natchnienia, talentu i umiejętności.

Dzięki staraniom Zakonu Kawalerów Maltańskich oraz Polish Heritage Society of United Kingdom utwór został wykonany w czerwcu 2015 w Kaplicy Westminsterskiej w Londynie. Po tym wykonaniu Instytut Rozwoju Kultury Polskiej podjął się orkiestracji i promocji dzieła, planując serię wykonań w krajach Europy i Ameryki. Już kilka miesięcy później odbyło się prawykonanie w pełnej blasku oprawie orkiestrowej, w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach.
Msza uświetniła także Krakowskie Dni Młodzieży w 2016, była gorąco przyjęta we Lwowie, wkrótce będzie wykonana w Rzymie i w Lizbonie, a 11 listopada 2017 zabrzmi w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, jako główne wydarzenie obchodów 99 Rocznicy Odzyskania Niepodlegości Polski.

$32.00 - $42.00

Tickets

→ For Directions + Parking + Dining + Hotel Discounts please visit the Copernicus Center website. (link opens in new tab)

Upcoming Events
Copernicus Center